Robotizacija pramonėje: nuomos modelis naudą skaičiuoti leidžia iš karto
Inovacijos pagreitis ir globalios konkurencijos mastai pramonės įmones skatina skaitmenizuoti ir automatizuoti veiklos procesus. Ketvirtoji pramonės revoliucija aiškiai rodo, kad šių dienų gamyklose įmanoma sujungti visą išdirbtų ir išgrynintų procesų patirtį bei robotizacijos sprendimus. O nuomos modelis robotizacijos privalumais leidžia pasinaudoti ir smulkiajam bei vidutiniam verslui.
Robotų integracija į pramonės sektorių kasmet auga. Konsultacijų bendrovė „McKinsey“ pernai išplatintoje apžvalgoje suskaičiavo, kad pramonės robotų rinka nuo 2012 m. kasmet ūgteli apie 19%. Prieš COVID-19 sukeltą krizę skaičiuota, kad panašų tempą ji išlaikys dar bent iki 2021 m. Pagrindinėmis priežastimis rinkos ekspertai įvardija įmonių poreikį gerinti kokybę, didinti produktyvumą, užtikrinti darbuotojų saugumą ir tuo pačiu mažinant kaštus. Robotizacijos sprendimai, teigia „McKinsey“, gelbsti ir tuomet, kai trūksta reikiamų įgūdžių turinčių specialistų ar pasaulį sukausto pandemijos sukelta krizė.
„Tarptautinė robotikos federacija prognozuoja, kad 2020 m. pasaulio gamyklų darbą bus transformavę 1,7 mln. naujų robotų“, — skelbia „McKinsey“.
Tyrimų grupė „Omdia“ šias prognozes neseniai pakoregavo. Bendrovės duomenimis, pasaulinė pramonės automatizacijos sprendimų rinka, kuri metų pradžioje buvo vertinama 16,5 mlrd. USD, dėl COVID-19 pandemijos šiemet susitrauks 11%.
„Norėdamas išgyventi krizę, verslas taupys ir nukarpys įsigijimams bei inovacijoms skirtus biudžetus. Tačiau, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, spaudimą patiriančioms bendrovėms automatizacija taps sprendimu, leidžiančiu išsaugoti verslą ir apsaugoti darbuotojų sveikatą” – tvirtina „Omdia“.
Robotų nuoma
Tarptautinės robotikos federacijos teigimu, viena iš ryškėjančių rinkos tendencijų yra nuomos modelio pritaikymas, leidžiantis robotizacijos sprendimus išbandyti ir naudoti ne tik didžiosioms korporacijoms, bet ir smulkiajam bei vidutiniam verslui.
Dabar kasdienybė jau nebeįsivaizduojama be „pay-as-you-go“ principo ir debesijos sprendimų. Šiuolaikiniai vartotojai nuolat naudojasi nuomos paslaugomis, nuomos modelis nėra naujiena ir verslui, kuris sėkmingai nuomojasi verslo valdymo sistemas ir darbui reikalingus įrankius. IT sprendimų kūrėja „Microsoft“ aktyviai ragina rinktis debesijos sprendimus – pvz., net 95% „Fortune 500“ sąrašo įmonių naudojasi „Microsoft Azure“ debesimi.
Greitas įgyvendinimas, lengvas augimas, sutaupytos investicijos – tokie yra pagrindiniai argumentai, skatinantys programinę įrangą talpinti debesyje.
Giedrius Norkevičius, „Softera Baltic“ verslo vystymo vadovas, pasakoja, kad ir Lietuvos gamyklose bei sandėliuose robotai jau kurį laiką sėkmingai keičia žmogiškus resursus arba tampa efektyviu patyrusių darbuotojų partneriu. O nuomos modelis leidžia tą padaryti greitai ir su nedidėlėmis investicijomis. Bendradarbiaudami su automatikos produktus pramonei siūlančia UAB „EIC automation“, plėtojame verslo valdymo sistemos integraciją su sandėlių sistemas patobulinančiais ir žmogaus funkcijas galinčiais pakeisti robotais ir verslui siūlome rinktis kompleksinį nuomos sprendimą.
Įmonės, dirbančios su „Microsoft Dynamics 365 Business Central“ (dar žinoma kaip NAV, Navision) ar galvojančios rinktis šią verslo valdymo sistemą, dabar gali nuomoti Lietuvoje sukurtus įmonės „EIC automation“ robotus, kurie leidžia automatizuoti sandėlių darbus, sutaupyti žmogiškųjų resursų bei užtikrina tikslumą.
Nuomos privalumai
„EIC automation“ nuomos modelį nusprendė išbandyti matydama, kaip puikiai jis veikia pasaulyje, ir įvertinusi Lietuvos verslo situaciją. Šalies rinkoje nėra itin didelių korporacijų, kurių negąsdintų nemenkos investicijos į robotizacijos sprendimus ir gana lėta tokių ženklių investicijų grąža.
Sigitas Šimulis, UAB „Elektrosaugos įrangos centras“ direktorius, iš patirties pasakoja, kad daugelis Lietuvos įmonių paprasčiausiai negali sau leisti vienu metu didelę biudžeto dalį atriekti robotizacijos projektams.
„Verslą stabdo ir tai, kad grąža paprastai nebūna greitesnė, negu treji metai. Nuomos variantas įmonių neįpareigoja daug investuoti, o rezultatas – toks pat: robotas pakeičia žmogiškuosius išteklius, o išlaidų įmonei nepadaugėja“, — vertina įmonės, kuri jau antrus metai naudojasi robotų nuomos paslauga, vadovas.
Virginijus Urbietis, „EIC automation“ direktorius, pabrėžia, jog nuomos modelis parankiausias smulkiojo ir vidutinio verslo bendrovėms. Tokioms korporacijoms, kaip „Amazon“, nesudėtinga pačioms įsigyti robotų gamybos bendrovę, pačioms juos gaminti ir diegti šimtais. Deja, tokių pavyzdžių nei Lietuvoje, nei pasaulyje nėra daug. Smulkioms įmonėms net tris robotus įsigyti yra finansinis iššūkis.
„Softera Baltic“ kuria sandėlių ir gamybos įmonių valdymo platformas, „EIC automation“ siūlo sprendimų, kaip žmogiškuosius išteklius pakeisti robotais – lengvai ir greitai, nesiimant didelių pertvarkymų bei investicijų. O nuomos modelis leidžia šio bendradarbiavimo rezultatais pasinaudoti ir smulkiajam bei vidutiniam verslui“, — apibendrina V. Urbietis.
Nuomos modelis leidžia ne tik išbandyti ir prisijaukinti sandėlyje robotus, bet ir sutaupyti.
„Nuomos verslo modelis leidžia sutaupyti 20-30% lėšų, kurios paprastai mokamos sandėlio darbuotojui“, — skaičiuoja G, Norkevičius.
Be tiesioginio darbo užmokesčio ir mokesčių, darbuotojams reikalingi darbo rūbai, saugos ir higienos priemonės ir kitos su darbo vieta susietos išlaidos. Darbuotojai serga, atostogauja ir ne visuomet pavyksta tai numatyti, todėl vadovai norėdami subalansuoti apkrovas privalo aktyviai dirbti su darbuotojų grafikais. Tai, jog robotai neserga ir jiems nereikia atostogų leidžia papildomai sutaupyti.
Robotai keičia žmones
Sandėlių, kurie veikia be žmonių, Lietuvoje ir Baltijos šalių rinkose kol kas nėra, nes visiškas automatizavimas gerokai apriboja lankstumą ir nemažai kainuoja. Tačiau vis daugėja tokių verslų, kurie dalį darbuotojų pakeičia tą pačią funkciją atliekančiais robotais.
Jei prieš kelerius metus mintimis apie sandėlių robotizaciją dalijosi tik didelių įmonių vadovai, dabar tokie sprendimai rūpi ir vidutinėms ar netgi mažoms bendrovėms, kurių sandėliuose dirba ne dešimtys ir šimtai, o vos keletas žmonių.
„Kaip surasti kvalifikuotų, patyrusių, galinčių savarankiškai dirbti sandėlio darbuotojų, kaip juos išsaugoti, kaip užtikrinti ir kelti darbo našumą, kaip kontroliuoti darbo užmokesčio sąnaudas – tokie klausimai kasdien ramybės neduoda sandėlio vadovams ar direktoriams, visai nepriklausomai nuo įmonės dydžio. Tiesa ta, kad kuo mažiau automatizacijos sandėlyje, tuo šios problemos yra ryškesnės“, — paskatas automatizacijai vardija G. Norkevičus.
„Softera Baltic“ klientai „ICECO Holding“ skaičiuoja ne tik sutaupę žmogiškų resursų; integracijos dėka bendrovė turi galimybę visą svarbią informaciją stebėti realiu laiku.
„Nauja, visiškai robotizuota ledų gamybos linija buvo paprastai integruota su „Microsoft Dynamics 365 Business Central“, prekių ženklinimo ir gamybos apskaitos sistemomis. Visa pagaminta produkcija sistemoje apskaitoma realiu laiku. O gamybos analitikai naudojamas „Power BI“ įrankis leidžia lengvai identifikuoti visus nuokrypius nuo gamybos normatyvų bei jų kilmę.“ – teigia Renata Butėnė, „ICECO Holding“ įmonių grupės IT vadovė.
Sprendimas ir krizei
Kilus COVID-19 pandemijai, didžioji dalis pramonės įmonių yra priverstos skaičiuoti nuostolius dėl karantino ar rizikuoti darbuotojų sveikata. Vis dėlto, jau dabar aišku, kad aukšto automatizacijos lygio verslai, kurie kasdieninėje veikloje naudoja robotus, nuo karantino nukentėjo mažiau – jie ir toliau galėjo dirbti. Kalbėdamas apie koronaviruso sukeltą krizę, G. Norkevičius akcentuoja, kad pati krizė pramonės įmonių veiklos nekoreguoja; ji tik paaštrina ir suaktualina tas problemas, kurių bendrovė turėjo ir iki šiol.
„Užklupus krizei, nereikia galvoti, ką daryti kitaip. Tokia strategija primena loteriją, kai dėl rezultato negali būti tikras. Verslui reikėtų galvoti apie tokius sprendimus, kurie sumažina rizikos tikimybę. Viena tokių priemonių — nuomos modelis, kuris leidžia įmonėms siekti didesnės automatizacijos ir veiklos efektyvumo net ir tuomet, kai inovacijoms skirtų milžiniškų biudžetų nėra“, — apibendrina G. Norkevičius.
>>Domina šiuolaikiniai verslo skaitmenizavimo sprendimai?<<
Susisiekite – suteiksime nemokamą konsultaciją bei nuoširdžias rekomendacijas.
klausk@softera.lt | +370 620 93555