PVM apskaičiavimo pokyčiai prekiaujantiems internetu

PVM apskaičiavimo pokyčiai prekiaujantiems internetu

PVM apskaičiavimo pokyčiai prekiaujantiems internetu | Softera

Nuo 2021 metų liepos 1 d. internetinę prekybą ES šalyse vykdančioms įmonėms Lietuvoje, kaip ir visoje ES įsigalios naujos PVM apskaičiavimo taisyklės, kurių tikslas suvienodinti sąlygas ES ir ne ES įmonėms ir supaprastinti tarpvalstybine elektronine prekyba užsiimančių įmonių PVM prievoles.

Kas keičiasi nuo 2021 m. liepos 1d.:

  1. Elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms taikoma MOSS sistema bus išplėsta ir nuotolinei prekybai prekėmis ir paslaugomis tarp ES valstybių atsiranda OSS – registracija ČIA.
  2. Viena apyvartos riba taikoma visose ES šalyse kartu sudėjus – 10 000 eur.
  3. Atsiranda specialios nuostatos dėl elektroninių sąsajų prievolių.
  4. Sukurta importo schema (IOSS) nuotolinei prekybai ES pirkėjams prekėmis iki 150 eur, kurios importuotos iš trečiųjų šalių.
  5. Panaikinama iki šiol galiojusi importo PVM lengvata prekių siuntoms iki 22 eur.
  6. Įmonės galės pasirinkti ar naudotis IOSS, ar antrąja importo supaprastinimo priemone.

Kadangi didžioji dalis mūsų klientų prekiauja prekėmis ES šalyse, toliau plačiau aprašome pakeitimus dėl specialios PVM schemos – One Stop Shop (OSS). Atkreipkite dėmesį į toliau aprašomas sąlygas, jos padės nustatyti ar šie pokyčiai bus aktualūs ir Jūsų įmonei. Taip pat, dalinamės rekomendacijomis, kokius veiksmus atlikus Dynamics NAV / Microsoft Dynamics 365 Business Central sistemoje, pasiruošite naujiems įpareigojimams.

Speciali schema – One Stop Shop (OSS):

  1. Gali taikyti vykdantys internetinę prekybą prekėmis/paslaugomis ES šalyse.
  2. Galioja parduodant fiziniams asmenims/ne PVM mokėtojams (B2C).
  3. Taikoma, kai pardavimai visose ES šalyse sudėjus viršija 10 000 eur per einamuosius metus.
  4. Pardavimams viršijus 10 000 eur įmonės gali registruotis OSS sistemoje Lietuvos (arba kitos ES šalies) VMI, nebereikia registruotis PVM mokėtojais kitose ES šalyse.
  5. PVM deklaruojamas vienoje elektroninėje OSS PVM deklaracijoje ir atliekamas vienas PVM mokėjimas už visus pardavimus. Vadinasi, OSS deklaravimas ir mokėjimai bus atliekami tik Lietuvos VMI (ar kitos šalies, jeigu įmonė pasirenka registruotis kitoje ES šalyje).
  6. Įsiregistravus OSS sistemoje parduodant atitinkamoje ES šalyje galioja tos šalies PVM įstatymai ir nuostatos, ne tik PVM procentas, bet ir kiti PVM įstatymo numatyti aspektai. Žinoma, yra bendros ES direktyvos, bet gali pasitaikyti nukrypimų dėl vietinių kiekvienos šalies reguliavimų.
  7. Jeigu tiekėjas įsiregistruoja OSS, nėra prievolės išrašyti PVM SF. Jeigu vis tik pasirenkama rašyti PVM SF, yra taikomi tos šalies, kurioje registravosi OSS, reikalavimai dėl PVM SF išrašymo.

 

Pasiruoškite pokyčiams dabar

Jei pardavimų procesą vykdote rankiniu būdu OSS reikalavimams sistemą paruoškite pagal šias rekomendacijas arba kreipkitės į mus ir tai padarysime už Jus. Rekomenduojame:

  1. Išskirti Verslo PVM reg. grupes pagal šalis ir pagal PVM mokėtojus bei ne PVM mokėtojus.

Tai reikalinga tam, kad būtų galima atskirti PVM pagal šalis. Taip pat analizuojant PVM atvejus skirtingose šalyse pastebime, kad yra išskirtinių atvejų, pavyzdžiui, Prancūzija ir Korsika, kur taikomi skirtingi tarifai, nors šalis ta pati. Ispanijoje ir Kanarų salose taip pat skiriasi PVM reguliavimai. Yra ir kitų panašių atvejų, todėl rekomenduojame išimtis pasitikrinti ČIA.

  1. Išskirti Prekės PVM reg. grupes pagal galimus PVM skirstymus kitose šalyse ir pagal konkrečios įmonės parduodamų prekių asortimentą.

Prekėms parduodamoms Lietuvoje šiuo metu išskiriame ir priskiriame keletą pagrindinių PVM grupių: PVM21, PVM9, PVM5 ir PVM0. Dažniausiai didžiojoje dalyje prekių kortelių būna nustatymas PVM21, nes Lietuvoje beveik visoms prekėms taikomas PVM 21%, nors gali būti išskiriamos ir medicininės, spaudos ir panašios prekių grupės. Tačiau kitoje ES šalyje gali būti taikomas platesnis skaidymas, pavyzdžiui, maisto prekėms Lietuvoje taikomas 21% PVM, o Latvijoje maisto prekės skaidomos į tris grupes, kuriose yra skirtingas PVM procentas (5%, 12%, 21%). Todėl, maisto produkto prekės kortelėje, parduodant Lietuvoje, užtektų Prekės PVM grupės PVM21, tačiau parduodant į Latviją, toks nustatymas nebetinka ir turėtų būti priskirta Prekės PVM grupė pagal Latvijos maisto prekių PVM skaidymą. Parduodant į dar kitą ES šalį, skaidymas gali dar labiau plėstis.

Todėl, prekių PVM grupių reikia priskaidyti tiek, koks yra skaidymas visoje ES, atsižvelgiant į savo prekių asortimentą ir galimų pardavimų geografiją.

Pavyzdžiui, prekių grupė DRABUŽIAI.

  LT IE PL
VAIKAMS 21 23 23
SUAUGUSIEMS 21 0 23
SAUSKELNĖS 21 0 8|23*

* Sauskelnės PL skaidosi į vienkartines (8%) ir daugkartines (23%).

  1. PVM registravimo nustatymuose sudėti PVM procentus pagal šalis ir atitinkamas prekių grupes.
  2. Kol kas nėra aišku, kokia forma reikės pateikti PVM sumų surinkimą pagal šalis Valstybinei mokesčių inspekcijai, nes dar nėra patvirtintos OSS deklaracijos teikimo taisyklės, tačiau bendram supratimui, jeigu išskiriamos atskiros Verslo PVM reg. grupės pagal pirkėjo šalį ir Prekių PVM grupės, pagal prekių grupes, PVM sumas surenkame naudojant PVM išrašą:

PVM e. prekybos paketas | Softera


>>Liko neatsakytų klausimų?<<

Susisiekite – suteiksime nemokamą konsultaciją bei atsakysime į Jums rūpimus klausimus.

klausk@softera.lt | +370 620 93555